Blog Single

19 Ara

Yurtdışı Borçlanma Nedir?

yurtdisi-borclanma-nedir-istanbulaudit

Yurtdışı borçlanması; sigortalı vatandaşların yurtdışında yaşadıkları süreyi hizmet süresi olarak sayması için yapılır. Bu işlem sayesinde yurtdışında çalışan vatandaşın emeklilik hesaplaması yapılırken mağdur olmaması sağlanır. SGK’ya (Sosyal Güvenlik Kurumuna) bağlı sigortalıların hizmet süresine ilave edilen yurtdışı borçlanması asgari ücrete göre hesaplanması nedeniyle asgari ücret arttıkça yurtdışı borçlanma tutarı da artar. Yurtdışı borçlanması için başvuru SGK’ya yapılır. Başvuru 3 ay içerisinde neticelenir. Başvurunun onaylanması ile beraber borçlanma tutarı hesaplanır ve ödemeler başlar.Bunun için;

 • Borçlanma yapılan süre içerisinde bireyin Türk vatandaşı olması gerekir.
 • Borçlanma talep bildirilen tarihte Türk vatandaşı olan veya Türk vatandaşı olarak doğan fakat sonradan yurtdışına çıkma izni alarak vatandaşlığını kaybedenlerin yurtdışı borçlanması yapması da mümkündür.
 • Yurtdışında borçlanılan sürenin belgelenmesi gerekir.
 • Yurtdışı borçlanması için borçlanma talep dilekçesi ile birlikte başvuru belgeleri SGK’ya bildirilmesi gerekir.

Yurtdışı Borçlanmasının Faydaları Nelerdir?

Yurtdışı borçlandırması yapan kişi ilgili kanun sayesinde prim gün sayısını yeniden hesaplatarak emekliliğe daha erken kavuşabilir.

Yurtdışı Borçlanmasında Hangi Süreler Borçlanılabilir?

Borçlanma kapsamındaki süreler şöyle sıralanabilir:

 • Yurtdışında yaşayan her birey sigortalılık süresi dâhilinde borçlanma yapabilme hakkına sahiptir.
 • Yurtdışında sigortalı olarak çalışan birey, sigortasının bitmesi ile işsiz kaldıkları süre için 1 yıla kadar borçlanabilir. Ayrıca yurtdışında iki sigortalılık süresi arasındaki işsizlik süresi için de bir yıla kadar borçlanılabilir.
 • Kadınlar, medeni durumuna bakılmaksızın, yurtdışında ev hanımı olarak sigortalı olmadıkları süre kadar borçlanabilir.

Yurtdışı borçlanma konusunda tecrübeli bir ekipten danışmanlık almak isterseniz SGK Teşvik ve Danışmanlık firması İstanbul Audit danışmanlık verdiği hizmetinden istanbulaudit.com.tr/yurtdisi-borclanma bilgi alabilir ve iletişime geçebilirsiniz.

SGK Yurtdışı Borçlanması İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Yurtdışı Borçlanma İçin Gerekli Belgeler

Yurtdışı borçlanmasına başvurmak isteyenlerin tamamlamaları gereken evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Yurtdışı hizmet borçlanması talep dilekçesinin doldurulup eklenmesi gerekir.
 • Sigorta kartları veya hizmet cetveli (çalışan ülkeye göre farklılık göstermekle beraber) talep edilir.
 • Çalışılan iş yeri (Resmi kuruluş kapsamındaki) evrakları istenir.
 • Vergi dairesi üzerinden hizmet evrakı (Çalışılan yere bağlı olarak) talep edilir.
 • Pasaport üzerindeki çalışma izin tercümesi gerekir.

Yurtdışı Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Hak sahiplerinin veya sigortalıların prime esas günlük kazancı (alt ve üst sınırlar arasında kalmak kaydıyla) kendilerince belirlenen günlük kazançlarının yüzde 32’si üzerinden hesaplanır. Bu hesaplama, borçlanma talep edilen dönemde geçerli prime göre yapılır.

SGK Yurtdışı Borçlanma Tutarı Ne Kadardır? 

Borçlanma tutarları asgari ücretin artması ile beraber artış gösterir. Bu, prime esas kazanç sınırının asgari ücret üzerinden hesaplanmasından kaynaklanır. 2020 yılı için yurtdışı borçlanma tutarı her birey için günlük en az 44.14 TL ile en fazla 331.05 TL arasındadır.

2019 yılı için borçlanma tutarı günlük en az 38.38 TL ile en fazla 287.85 TL arasındaydı. 2020 yılı için; borçlanma tutarında gün başına 5.76 TL artış göstermiştir.

Primler Ne Zaman Ödenmeli? 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesap edilen prim borcu, ilgiliye tebliğ tarihten itibaren bir ay içerisinde ödenmesi gerekir. Bir ay içinde ödenme yapmayanlar için yeniden başvuru gerekir ve herhangi bir cezai işlemi yoktur. Primi ödenmemiş süreler hizmetten sayılmaz.

2020 yılı için tespit edilen miktar 01.01.2020 – 31.12.2020 tarihleri arasında geçerlidir. 31.07.2019 tarihine kadar yurtdışı borçlanması yapanlar, zamlı günlük borçlanma tutarından etkilenir. Borç tahakkuk cetveli dolar bazında alanlar; tebliğ ettiği borcu dolar cinsinden o günkü kura göre hesaplanan tutarda yatırmaları gerekir.

SGK Yurtdışı Borçlanma ile ilgili işlemlerinizin takibini yaptırmak, daha detaylı bilgi almak için İstanbul Audit ile iletişime geçiniz.

2021 SGK Destek ve Teşvikleri başlıklı yazımızı linkten inceleyebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Yorum Yapın