Blog Single

08 Şub

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Başvuruları Uzatıldı

gelir-kaybi-destegi-kira-destegi-basvuruları-istanbulaudit-

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Başvuruları Uzatıldı

Dünya Sağlık Örgütü, 11 Mart 2020’de COVID-19’u küresel bir salgın ilan etti ve dünya hala pandeminin etkilerini yaşamaya devam etmekte. Yaşayan bellekteki en büyük halk sağlığı krizi, etkilenen ülkelerde üretimin durması, tüketim ve güvende düşüş, artan belirsizliklere olumsuz yanıt veren kurla birlikte büyük bir ekonomik kriz yarattı. Restoran, pastane, kafe ve benzer endüstriler pandeminin getirdiği ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerdir.

COVID-19 salgını sonucunda ortaya çıkan ekonomik gerilemeden bu sektörleri korumak için devletler özel tedbirler almaya devam etmektedir. Bu kapsamda hükümet, 14 Aralık 2020 tarihinde yaptığı kabine toplantısının ardından Covid-19 salgınından etkilenen esnaf ve sanatkârlara yönelik Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği verilmesi ile ilgili destek paketi açıkladı. Son günlerde yapılan çalışmalarla Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği başvuru süresi de uzatılmıştır. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, destek başvurusu yapamayan esnaflar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını açıkladı.

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Teşvik Paketi Nedir?

COVID-19 benzeri görülmemiş bir istihdam ve gelir kaybına yol açarak milyonlarca iş ve milyarlarca TL potansiyel gelir kaybına neden oldu. Hükümetimiz, işletme sahiplerinin işletmelerindeki aksaklıkları yönetmelerine yardımcı olmak için Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği teşvik paketlerini duyurdu. Peki destek paketleri nedir, kimler faydalanabilir, teşvik başvuruları nasıl olur sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

Gelir Kaybı Desteği Nedir?

Gelir kaybı desteği kapsamında sağlanan hibe, salgından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere verilecektir. Gelir kaybı destek paketinden istenilen şartların sağlanması durumunda yararlanabileceklerdir. Gelir kaybı desteği aylık 1000 lira olarak belirlenirken, 3 aylık süreçte toplamda 3 bin lira hibe desteği şeklinde ödenecektir.

Kira Desteği nedir?

Gelir kaybı desteğine ek olarak faaliyetin yürütüldüğü iş yerinin kira olması halinde, büyükşehir belediyelerinde aylık 750 lira olmak üzere üç aylık toplamda 2 bin 250 lira, diğer yerlerde aylık 500 lira olmak üzere toplamda 1500 lira kira desteği yapılacaktır. İş yeri kira bedelinin kira desteği tutarının altında olması durumunda ise iş yeri kira tutarı kadar kira desteği verilecektir.

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

 • 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı vergiden muaf olanlar faydalanabilecektir,
 • Destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımları, başvuru tarihinden önce Bakanlık internet sitesinden duyurulacaktır,
 • Bakanlıkça yapılan duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapanlar hibe desteğinden yararlanamayacaktır,
 • Ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkârlar ve gerçek kişi tacirler, hibe desteğinden vergi sicil kayıtlarındaki esas faaliyet konusu üzerinden bir kez faydalanabilecektir,
 • Teşvik desteğinden faydalanılan dönemlerde vergi mükellefiyeti faal olarak devam etmesi gerekmektedir,

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Başvuru Tarihi Nedir?

İlgili bakanlıktan yapılan bildiriye göre, 22 Aralık 2020 tarihli ve Cumhurbaşkanı Kararı gereği yürürlüğe konulan, 24 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “ Pandemi Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ” kapsamında belirlenen şartları taşıdığı tespit edilen esnaflar başvuru yapabilecek. Açıklamada, gelir kaybı desteği ve kira desteği için başvuru yapamayalar için 31 Mart 2021 tarihine kadar süre tanındığını bildirdi.

Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Hibe başvuruları 31 Mart Çarşamba günü saat 23.59’a kadar devam edecek olup, Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği e-Devlet üzerinden yapılacaktır.

Pandemi sürecinde firmanızın yararlanabileceği devlet destekleri ve teşvikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için istanbulaudit.com.tr/devlet-destekleri-ve-tesvikleri-2021/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Destek Paketleri Esnaf ve Sanatkârlar İçin Neden Önemlidir?

Ekonomik bozulma karşısında insanlar ve şirketler devam etmek için ellerinden geleni yapmakta. Bir kriz sırasında işletmeler ve hükümetler için en yüksek öncelik, insanların-bireylerin- refahıdır. İşletmeler, profesyonel bir kriz yönetimi planına sahip olarak bu çabalara katkıda bulunabilir. Güçlü bir kriz yönetimi planı ve desteği işletmelere yardımcı olabilir. Bunların karşılığında ekonomik toparlanmayı teşvik edecektir.

 • İşletmelerin çalışanlarının refahını sağlamalarına,
 • Kriz anında optimum performans gösterme ve yeteneklerin güçlendirmesine,
 • İşletmelerin (KOBİ’ler dahil) krizde uyum sağlamasına ve kaçınmasına,
 • Sosyal koruma kapsamını genişlemesine,
 • Çalışanları işlerinde tutabilir ve insanların gelirlerini güvence altına alınmasına,
 • İşyeri güvenliği ve sağlığın sağlanmasına,

 

Sizlerde Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği hizmeti alarak; devletin sağlamış olduğu teşviklerden yararlanabilir, bu konuda uzman görüşüne başvurabilir, iş yerinizin bu süreci en kolay şekilde atlatmasını sağlayabilirsiniz. Sgk teşvik danışmanlık firması olan İstanbul Audit ile profesyonel danışmanlık hizmeti almak için hemen  https://www.istanbulaudit.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

gelir-kaybi-destegi-kira-destegi-istanbulaudit

 

Benzer Yazılar

Yorum Yapın