Blog Single

26 Oca

SGK Teşvik Danışmanlığı Nedir?

sgk-tesvik-danismanlik-istanbulaudit

SGK Teşvik Danışmanlığı Nedir?

Bir işletmenin kendini var etmesi, ayakta kalabilmesi ve büyümesi günümüz rekabet ortamında hiçte kolay olmamakta. Bunun için işletmeler kendi asıl işlerine (üretim, pazarlama, eğitim, hizmet v.b.) yoğunlaşırken; SGK teşvik danışmanlığı, reklam hizmetleri, yönetim uygulamaları, personel seçimi, personel eğitimi gibi konularda danışmanlık hizmeti alarak işlerini daha profesyonel bir zemine oturtmakta ve uzun vadede maddi kazançlar elde edebilmektedir. Bu kapsamda, firmalar için önemli bir tasarruf ve kazanç getirisi olan, ciddi bir uzmanlık gerektiren SGK teşvik danışmanlığı nedir, kimler faydalanabilir, başlıca SGK teşvik başlıkları nelerdir sorularının yanıtlarını sizler için derledik.

SGK Teşvik Danışmanlığı

SGK teşvik danışmanlığı; işverenlerin belirli yasal dayanaklarla desteklenen, devletin sağlamış olduğu çeşitli teşviklerden yararlanarak daha az SGK pirimi ödemek sureti ile mali tasarruf elde etmesinin sağlanmasıdır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından; istihdamın arttırılması, genç girişimcilerin desteklenmesi gibi daha birçok konuda belirli yasalar ve kurallar çerçevesinde işverenler, SGK teşvikleri için başvuruda bulunabilmekte. Her bir teşvik kolu için işveren belirli süreler dâhilinde ve farklı tutarlarda destekler alabilmektedir.

SGK Teşviklerinden Kimler Faydalanabilir?

SGK teşviklerinden bütün işyerleri belirli koşulları sağlamak kaydı ile faydalanabilir. Bu noktada devlete bakan yönü ile asıl amaç istihdamı arttırmak, işsizliği minimum seviyeye indirmekken bunun yanında işverenin de belirli yükümlülükleri yerine getirmiş olması beklenmekte. Ayrıca farklı teşvik kolları için sigortalı yönü ile de bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmekte. Bu koşulları kısaca özetleyecek olursak:

İşverene bakan yönü ile

  • SGK primlerinin işveren tarafından yasal süreler dâhilinde düzenli olarak yatırılması,
  • Aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin yasal süreler içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi,
  • İşletmenin sahte sigortalı bildiriminde bulunmaması ve kayıt dışı sigortalı işçi çalıştırılması,
  • İşletmenin; para cezası, pirim ve bunlara ilişkin ceza, gecikme zammının bulunmaması, bulunsa dahi bu yükümlülüklerin yapılandırılmış olması ve düzenli ödenmesi,
  • Bazı teşvikler için işyerinin 5335 sayılı kanununun 30’uncu maddesinin ikinci fıkrası kapsamına giren kurum ve kuruluşlar kapsamına girmiyor olması gerekmekte.

 

Sigortalıya bakan yönü ile

  • İşe girdiği tarih itibari ile öncesinde belirli bir dönem işsiz olması,
  • Sigortalının işe alındığı yıldan bir önceki takvim yılında, Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz edilen sigortalı sayısının ortalamasına ek olarak çalıştırılıyor olması,
  • İlave istihdam teşviki için Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsiz olması koşulları aranmakta.

sgk-tesvik-danismanlik-istanbulaudit-2

SGK Teşvikleri Nelerdir?

Pandemi süreci ile artan istihdam sorunu, birçok farklı alanda verilen SGK teşviklerini arttırmış, işletmelerin bir hizmet olarak SGK teşvik danışmanlığı almalarını, maddi tasarruf elde etmek için zorunlu hale getirmiştir. Bir hizmet olarak, sigorta kayıtlı çalışan sayısını arttırmak amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu işverene birçok alanda teşvikler sunar. Bu teşvikler, pandemi süreci ile gelen istihdam sorununun önüne geçmekten tutun da daha birçok alanı kapsamakta. Gençlerin ve kadınların istihdamının arttırılması, sosyal yardım alan kişilerin iş hayatında yerlerini alması, araştırma, geliştirme, tasarım faaliyetlerine ilişkin istihdamların teşvik edilmesi, bir eğitim programını tamamlayıp meslek belgesi edinenlerin aldıkları eğitimi istihdama dönüştürmeleri, engelli vatandaşların istihdama katılımının arttırılmasına yönelik teşvikler bunlardan bazıları.

SGK teşvik danışmanlığı konusunda güncel teşvikleri incelemek için istanbulaudit.com.tr/sgk-tesvik-danismanlik  adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

Bugün pek çok işletme piyasa ile asıl rekabet etmesi gereken alan olan kendi işine odaklanmakta, ulaşım, personel temini, personel eğitimi, mali hizmetler gibi işleri ise bu konularda uzmanlaşmış firmalara yaptırmakta. Bu sayede hem daha kaliteli hizmet alabilmekte hem de personel tasarrufu sağlamaktadır. Sizlerde SGK teşvik danışmanlığı hizmeti alarak; Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlamış olduğu teşviklerden yararlanabilir, bu konuda uzman görüşüne başvurabilir, personel tasarrufu ve maddi kazanç elde edebilirsiniz. Bu alanda profesyonel hizmet almak için internet sitemizi istanbulaudit.com.tr adresinden inceleyebilir ve hemen İstanbul Audit ile iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yapın