Blog Single

13 Şub

SGK İşkur Teşvikleri Nelerdir?

SGK-iskur-tesvikleri-nelerdir-istanbulaudit-1

SGK İşkur Teşvikleri Nelerdir?

SGK , Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kısaltmasıdır. Riskten dolayı geliri ile kazançları azalan vatandaşların başkalarına muhtaç olmadan yaşama ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK), ülkemizde istihdamın artması ve işsizliğin en aza indirilmesi amacıyla koşulları sağlayan işverenlerin ve işçinin desteklenmesini gerçekleştirmek için SGK işkur teşvikleri sağlamaktadır. SGK işkur teşvikleri Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü teşvik programı tarafından belirlenerek gerçekleştirilmektedir. Bir yılı aşkın süren COVID-19 salgını nedeniyle hükümetimiz, çalışan ve işverenler adına kalkınma planları ve teşvik paketleri hazırlanmıştır. SGK işkur teşvikleri için başvuru yapmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken, katılım koşullarını incelemenizi tavsiye ederiz.

SGK teşvik danışmanlığı konusunda güncel teşvikleri incelemek için istanbulaudit.com.tr/sgk-tesvik-danismanlik  adresini hemen ziyaret edebilirsiniz

SGK İşkur Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Küresel COVID-19 salgınına bir yanıt olarak, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, işletmelerin ve çalışanların ekonomilerin bundan kurtulmasına yardımcı olmak için bir takım önlemler uyguluyor. Devlet hibelerinin çeşitleri, piyasa oranının altında krediler, kısa süreli çalışma sübvansiyonları, yardım fonları, teşvik paketleri gibi çeşitli biçimlerde olabilir. SGK işkur teşvikleri ölçümü, işveren ve çalışanın şartlarına ve niteliğine bağlıdır.

İş Veren;

Büyük, orta ve küçük büyüklükteki işletmeler, çalışan sayısı sınırı olmaksızın sigortalı çalışanları için ödediği sigorta priminde teşvik, destek ve indirimden faydalanarak personel maliyetlerinden tasarruf edebilir. Yasal süre içerisinde tahakkuk eden sigorta primlerini ödemiş olmak ve aylık prim-hizmet belgelerin verilmesi, gecikme cezası/zammı ve idari para cezaları borcu bulunmaması, borcu var ise yapılandırılmış (taksitlendirilmiş) olması, kayıt dışı sigortalı çalıştırmama gibi koşullarla SGK işkur teşvikleri kapsamından yararlanılabilir.

Çalışan;

Sigortalılar için uygulanan teşvik için son üç aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı bildirilmemiş olması, işe alınan sigortalının İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması ve önceki takvim yılında bildirilen sigortalı sayısına ilave olması şartı aranır. Destek tutarı hesabında sigortalı ve işveren hissesi primleri dikkate alınır. İmalat ve bilişim sektöründe destek tutarı, sigortalının bildirilen prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanır. Kanun doğrultusunda destek tutarı, günlük brüt asgari ücret sigortalının prim ödeme gün sayısı sonucu bulunacak tutarı geçemez. Belirtilere uygun koşullarla çalışanlar SGK işkur teşvikleri desteğinden yararlanılabilir.

 

SGK İşkur Teşvikleri Nelerdir?

İstihdamın korunması ve artırılması maksadıyla finanse edilen SGK işkur teşvikleri aşağıdaki tabloda özet olarak yer almaktadır.

 • Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların İstihdamı Teşviki
 • İlave İstihdam Teşviki
 • İşsizlik Ödeneği Alanların İstihdamına Yönelik Teşvik
 • Normalleşme Desteği
 • İstihdama Dönüş Teşviki (Prim Desteği)
 • İstihdama Dönüş Teşviki (Geçici İşgücü Desteği)
 • Artı İstihdam Teşviki

 

SGK İşkur Teşvikleri Başvuru Koşulları Nelerdir?

 Çalışan için şartlar;

 • Sigortalı çalışanın; işe alındıkları aydan önceki çalıştıkları iş yerlerinde üç ayda 10 günden fazla 5510/4-a,b,c kapsamında sigortalılıklarının bulunması,
 • İŞKUR üzerinden kayıtlı işsiz olması,
 • 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında ve yeni istihdamlar da yıl içerisinde özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri, gerekmektedir.

 

İşveren için şartlar;

 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresinin belirlediği zamanda Sosyal Güvenlik Kuruluna teslim edilmesi,
 • Belirtilen sigorta primlerinin zamanında yasal süre içerisinde ödenmesi,
 • Belli olmayan, geçmiş döneme ait Sigorta prim borcu, işsizlik sigortası primi, idari para cezası gibi ilişkin gecikme zammı ve ceza bulundurulmaması,
 • Beyan edilen sigortalı çalışan haricinde, sigorta primi ödenmemiş veya sigorta primi ödenirken fiilen çalıştırılmayan personel tespitinin yapılmaması, işveren istenilen şartları sağlaması gerekmektedir.

SGK-iskur-tesvikleri-nelerdir-istanbulaudit-2

Bu mevzuatları belirlemek ve de bir araya getirmek oldukça karmaşık bir sorun olabilir. Ekonomik değerinizi arttırmak, SGK işkur teşvikleri paketlerinden maksimum derecede yararlanabilmek için, gerekli ve niteliğe sahip danışman ekibimiz bütün yasal sürecin en ince ayrıntısına kadar sizleri yakından takip eder.

Sgk teşvik danışmanlık firması olan İstanbul Audit ile profesyonel danışmanlık hizmeti almak için hemen  https://www.istanbulaudit.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Yorum Yapın