Blog Single

09 Mar

Potansiyel SGK Teşvik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK-tesvik-sorgulama-nasil-yapilir-istanbulaudit-1

Potansiyel SGK Teşvik Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Tüm sektörlerde rekabetin çok yoğun yaşandığı bu son zamanlarda, işverenler, maliyetlerini düşürebilmek için çaba sarf etmekte, yeni yol ve yöntemler geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu girişimleri desteklemek ve gelişmekte olan endüstrileri güçlendirmek için devlet belirli miktarda teşvik paketleri planlamıştır. Teşvik; istihdamın artması ve işsizliğin azalmasını sağlamak amacıyla, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bir destek paketidir.

 

SGK hibeleri ve teşvikleri; rekabetçi, büyüme odaklı işverenlerin gelişimini desteklemek için dikkatlice dağıtılır. Bu başarılı paketler, fon sağlamaya başlamak isteyen ancak nereden başlayacağından emin olmayan diğer işletmeler için bir model oluşturabilir. Peki, SGK Teşvik Sorgulama nasıl yapılır? Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz!

Potansiyel İşveren SGK Teşvik Sorgulama!

 

SGK’nın sayfalarında yapılan yenilikler sonucunda, işverenler artık bir çalışanı işe almadan önce hangi teşvikten ne tutarda yararlanabileceğini öğrenebilir. Sorgulama için öncelikle, Sosyal Güvenlik Kurumu ekranı üzerinden, işveren sistemi seçeneğinden iş yeri şifresiyle giriş yapmanız mümkündür.

SGK teşvik sorgulama için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. sgk.gov.tr adresinden giriş yapın,
  2. Erişilen Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama kısmına gelin
  3. Potansiyel Teşvik Sorgulama bölümünü seçin

Bu şekilde sisteme erişebilir ve sorgulama yapabilirsiniz.

SGK-tesvik-sorgulama-nasil-yapilir-istanbulaudit-3

 

SGK-tesvik-sorgulama-nasil-yapilir-istanbulaudit-2

SGK Teşvik Sorgulama Yaparken Karşılaşılan Hata Mesajları Nelerdir?

SGK teşvik sorgulama üzerinden teşviklerin hatalı sorgulaması nedeniyle işverenlerin, istihdam paketlerinden yaralanması ve işsiz kişiyi işe alımları zorlaşabilir. Bu nedenle işverenlerin teşvik sorgulaması açısından işlerini kolaylaştıran hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

 Çoğunlukla Karşılaşılan Hata Mesajları;

 

  • İşkur’a kayıtlı çalışan değildir:

Eğer böyle bir uyarı alıyorsanız çalışanın İŞKUR’a kayıt olması sonrasında, başka engel bir durum yoksa ilgili teşvikten yararlanabilirsiniz.

  • Son X ay çalışıyor olarak görünmesi:

Çalışanın son 3 ay veya 6 ay SGK’lı olduğu görünüyor ise belirtilen süre bitiminden sonra işe almanız durumunda teşvikten yararlanabileceğinizi belirtiyor.

 

  • Ortalamaya ilave olmama durumu:

Kişiyi işe aldığınız sürede teşvikten faydalanamıyordunuz, ancak sonra ortalamayı sağlanması durumunda teşvikten faydalanabilirsiniz. Örneğin; nisan ayında çalışan aldınız, aldığınız kişi için ortalama sayı 5 idi ve nisan ayında 4 kişi çalışmaktaydı. İlerleyen zamanlarda çalışan kişi 6 olursa teşvikten faydalanabilirsiniz. Ortalamayı sağlamaya başladığınız an itibariyle personelin teşvik süresi devam ettiği sürece teşvikten faydalanmaya devam edebilirsiniz.

  • Sistemin “https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap” şeklinde entegre edilmesi halinde hatalı SGK Teşvik Sorgulamanın önüne geçilmiş olunacaktır.

SGK teşvikleri kapsamında SGK İşkur Teşvikleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi almak için  https://www.istanbulaudit.com.tr/sgk-iskur-tesvikleri-nelerdir/ adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

SGK Teşvik Sorgulama Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar!

 

Bu noktalar, kişiyi işe almadan önce teşvik paketlerin sorgulanması, işsizin işkur kaydı olmaması nedeni ile doğabilecek muhtemel desteklerin kaybının engellenmesidir.

  • Kişiye uygun olan teşvikler “yeşil” olarak görünür.

 

  • Alamayacağınız teşvik paketleri ise” kırmızı” olarak gösterilir, üstüne tıkladığınız zaman ise neden alamayacağınız hakkında size bilgi verilir.

Eğer bir işsizi istihdam etmeyi düşünüyorsanız ilgili kişinin TC kimlik, eğitim bilgisi ile kişinin yukarıda belirtilen SGK Teşvik Sorgulama ekranından sorgulayabilirsiniz. İş yeriniz için hangi desteklerden alabileceğinizi veya alamıyor iseniz neden yararlanamadığınızı öğrenip ona göre hareket edebilirsiniz. Böylece yürürlükte olan teşvikleri takip ederek şirketinizin maliyetlerini azaltabilirsiniz.

SGK Teşvik Sorgulama konusunda insan kaynakları departmanı veya danışmanlık şirketlerinden destek alabilirsiniz. İstanbul Audit en iyi hizmeti üreten firmalardan biri olarak bu alanda ön plana çıkan firmalar arasında yer alır. Şartlardan ve prosedürlerden kurtulmak istiyorsanız veya idari desteğe ihtiyacınız mı var!  Yardımcı olmaya hazırız!…

Uzman ekibimiz ile işinizin büyümesini ve yeniliği desteklemek için özel çözümler sunuyoruz. Ekibimiz ile görüşmek için hemen https://www.istanbulaudit.com.tr/ adresini ziyaret ederek bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Yorum Yapın